List of all 215 UDA Voting Centers in Nairobi and 4 Counties Ahead Grassroots Election


The ruling United Democratic Alliance (UDA)’s National Elections Board (NEB) on Thursday unveiled the full list of all the 215 locations where the upcoming grassroots elections will be held.

In the Statement, the alliance revealed that the election is expected to take place in the counties of Nairobi, Homa Bay, Narok, West Pokot, and Busia.

“The National Election Board of the United Democratic Alliance (UDA) hereby issues this notice to all polling center delegates within Nairobi County, Narok County, West Pokot County, Homa Bay County, and Busia County regarding the forthcoming ward election scheduled for Saturday, May 18, 2024. The election will take place at designated ward centers attached hereto,” read the notice signed by NEB Chairperson Anthony Mwaura.

“Eligible voters include elected polling center delegates from the grassroots election conducted on 26th April 2024 and 4th and 5th May 2024, in the aforementioned counties, as well as nominated and elected
Members of the County Assembly.”

A photo of UDA Secretary-General Cleophas Malalah.

Cleophs Malalah

Below is a list of all the registered voting centers.

West Pokot Couty

Kapenguria

  1. Kongelai Primary School
  2. Mtelo Hall Kapenguria
  3. Makutano Primary School
  4. Siyoi Primary School
  5. Tipet Primary School
  6. Chepnyal Girls Primary School

Sigor

  1. Marich Primary School
  2. Simbol Primary School
  3. Lomut Primary
  4. Sigor Polytechnic

Kacheliba

  1. Kacheliba Muslim School
  2. Kodich Polytechinic
  3. Chepurwo Primary School
  4. St Dorcas Primary School
  5. Sincholol Primary School
  6. Alale Primary School

Pokot South

  1. Chepareria Primary School
  2. Ortum Mixed Primary School
  3. St Kizitos Kabichbich Primary School
  4. Tapach Primary School

Narok County

Kilgoris

  1. Oltanki Pry
  2. Enoosaen Pry
  3. Angata Barrikoi
  4. Kilgoris Deb Pry
  5. Esoit Naibor Pry
  6. Ilkarian Pry

Emurua Dikir

  1. Emurua Dikirr Pri
  2. Simotwet Primary
  3. Emurua Dikirr Tti
  4. Lelagoin Primary

Narok North

  1. Olpusimoru Pri Sch
  2. Enarau Primary
  3. Ilmashariani Pri Sch
  4. Oimeru Primary Sch
  5. Olorropil Primary School
  6. Entontol Primary

Narok East

  1. Ntulele Pry
  2. Eor Ekule Pry
  3. Ilturot Orook Pry
  4. Empaash Pry

Narok South

  1. Kuntai Pry
  2. Ololulunga Day Pry
  3. Olpukoti Pry
  4. Entasikira Pry
  5. Siwot Pry
  6. Tendwet Pry

Narok West

  1. Olchoro Pry School
  2. Olmuserji Primary
  3. Naiboshio Primary
  4. Mpiro Primary School

Busia County

Teso North 

  1. Ikapolok Primary School
  2. Kamuria Primary
  3. Kakapel Primary
  4. Kakurikit Primary
  5. Chamasiri Primary
  6. Kiriko Primary

Teso South

  1. Angorom Primary
  2. Chakol Boys
  3. Asinge Primary
  4. Odioi Primary
  5. Kidera Primary
  6. Kaliwa Primary

Nambale

  1. Nambale Youth Polytechnic
  2. Igara Primary
  3. Elwanikha Primary
  4. Maira Dip Primary School

Matayos

  1. Mundika Boys Primary School
  2. Bulanda Primary School
  3. Lwanya Primary School
  4. Busibwabo Primary School
  5. Busia Youth Polytechnic

Butula

  1. Bumala Primary
  2. Kingandole Primary
  3. Khunyangu Primary
  4. Buhuyi Primary
  5. Butula Boys Primary
  6. Madola Primary

Funyula

  1. Namboboto Boys
  2. Nangina Mixed Primary School
  3. Agenga Life Care
  4. Hakati Primary School

Budalangi

  1. Makunda Primary School
  2. Budalangi Primary School.
  3. Port Mixed Primary School
  4. Rugunga Primary School

Homa Bay

Kasipul

  1. Nyagowa Primary
  2. Nyahera Primary School
  3. God Nyango Primary
  4. Sino D.o.h Primary
  5. Nyandiwa Primary

Kabondo Kasipul

  1. Othoro Primary
  2. Ramula Chiefs Camp
  3. Anding’o Primary
  4. Ringa Primary

Karachuonyo

  1. Alara Primary
  2. Ajigo Primary
  3. Nyakongo Chief’s Camp
  4. Oboga Primary
  5. Omollo Agar Primary
  6. Kamwala Primary
  7. Ogango Primary

Rangwe

  1. Nyandiwa Primary
  2. Asumbi Mixed Primary
  3. Ndiru Primary
  4. Ligisa Primary

Homa Bay Town

  1. Sero Primary
  2. Kabunde Hall
  3. Koduogo Chief’s Camp
  4. Ogande Primary

Ndhiwa

  1. Nyamogo Primary
  2. Komollo Primary
  3. Oridi Primary
  4. Obera Primary
  5. Andingo Pala Primary
  6. Andiwo Primary
  7. Bwanda Primary

Suba North

  1. Misori Primary
  2. Rusinga East Chief’s Camp
  3. Usare Primary
  4. Ombambo Primary
  5. Urianda Primary
  6. Nyenga Primary
  7. Kisegi Primary
  8. Sindo Primary
  9. Manyala Primary

Nairobi City

Westlands

  1. Loresho Primary School
  2. Westlands Primary School
  3. City Park Market
  4. Kangemi Social Hall
  5. Kangemi Vocational Training Centre

Dagoretti North

  1. St George’s Primary School
  2. Kawangware Primary School
  3. Gatina Chiefs Camp
  4. St Mary’s School
  5. Hgm Primary School,riruta
  6. Kirigu Primary School
  7. Ngando Multi-purpose Hall
  8. Riruta Satellite Primary School
  9. Ack Kiuru
  10. Waithaka Community Social Hall

Lang’ata

  1. Karen C Primary
  2. Nyayo Nat. Stadium
  3. Uhuru Garden Primary
  4. Kongoni Primary
  5. Nyayo Highrise Parking

Kibra

  1. Y.m.c.a Kibera
  2. Mashimoni Squaters
  3. Old Kibera Pri Sch
  4. Mbagathi Rd Pri
  5. DCC Compound

Roysambu

  1. Githurai Primary School
  2. Mahiga Primary School
  3. Roysambu Primary School
  4. Thika Road Primary School
  5. Kahawa West Primary School

Kasarani

  1. Pcea Seasons
  2. Mwiki Primary School
  3. Kenya Institute Of Special Education
  4. Mwengenye Resource Centre
  5. Ruai Primary School

Ruaraka

  1. Baba Dogo Secondary School
  2. Sarakasi
  3. Mathare North Primary School
  4. Chief’s Compound Lucky Summer
  5. Ngunyumu Primary School

Embakasi South

  1. Aa Villa Ground
  2. Kwa Njenga Primary School
  3. Gatoto Community Primary School
  4. Free Pentecostal Uzima Centre
  5. Kware Police Station

Embakasi North

  1. Marura Primary School
  2. Dandora 1 Primary School
  3. James Gichuru Primary
  4. Tom Mboya Primary School
  5. Ronald Ngala Primary School

Embakasi Central

  1. Kayole 1 Primary School
  2. Imara Primary School
  3. Thawabu Primary School
  4. The Komarock School
  5. Kayole North Primary School

Embakasi East

  1. Doonholm Primary School
  2. Soweto Social Hall
  3. Tassia Catholic Primary School
  4. Fagilia Stage/grounds
  5. Immaculate Primary School

Embakasi West

  1. Umoja 1 Primary School
  2. Busara Primary School
  3. Supaloaf Primary
  4. Buruburu I Primary School

Makadara

  1. Dr. Krapf Primary
  2. Star Of Hope Primary School
  3. Baraka Primary School
  4. Makongeni Primary School

Kamukunji

  1. Heshima Primary
  2. New Eastleigh Primary School
  3. Zawadi Primary School
  4. Maina Wanjigi Secondary
  5. Biafra Health Center

Starehe

  1. Moi Avenue Primary School
  2. Jamhuri High School
  3. Juja Road Primary School
  4. Kariakor Social
  5. Labour Office
  6. Our Lady Of Mercy Secondary School

Mathare

  1. Mathari Mixed Secondary School
  2. Mathare Special Training School
  3. Salama Primary School
  4. Ngei Pag Church Primary School
  5. St. Teresa’s Girls Primary School
  6. Ndururuno Primary School



Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×